Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wystawa Rafała Wilka (ur. w 1979) Było sobie życie to splatające się ze sobą historie ludzi i zwierząt, postawionych wobec sytuacji ekstremalnej, jaką jest wojna. Punktem wyjścia dla całego projektu jest film artysty  pt. Dom pod zwariowaną gwiazdą, prezentujący wydarzenia, jakie rozegrały się w czasie okupacji w warszawskim ZOO. Jego dyrektor Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną z ogromnym poświęceniem ukrywali w swojej willi, znajdującej się na terenie Ogrodu, Żydów, za co po wojnie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
W przygotowanej specjalnie na wystawę instalacji wideo, Rafał Wilk przywołuje z kolei  historię Szymona Tenenbauma, wybitnego przedwojennego entomologa, któremu Żabińscy również pomagali. Choć on sam zdecydował się pozostać w warszawskim getcie, dzięki nim ocalała jego żona Eleonora oraz największe dzieło jego życia: kolekcja zawierająca blisko pięćset tysięcy owadów. W pracach pokazywanych na wystawie Było sobie życie wojenne losy ludzi i zwierząt, ofiar i oprawców, drapieżników i zjadanych, zależały od instynktu i woli przetrwania, ale też od umiejętności działania w grupie oraz wzajemnej pomocy.