Sorry, this entry is only available in Polish.

Aleksandra Bujnowska – W pracowniach artystów

W ramach cyklu „W pracowniach artystów” pokazujemy fragment miejsca pracy Aleksandry Bujnowskiej, malarki i fotografki. Tablica, na której artystka umieszcza ważne dla siebie reprodukcje dzieł sztuki, fotografie bliskich osób, a także inne elementy odsyłające do różnych wydarzeń, staje się zarówno miejscem pamięci, jak i źródłem inspiracji. Wszystkie te materiały, raczej przyczepione do tablicy w przypadkowy sposób niż ułożone w zaprojektowane przez artystkę aranżacje, zderzają się ze sobą, tworząc ciekawe relacje i nieoczekiwane konteksty.

Za pośrednictwem zdjęć ze swojej pracowni Aleksandra Bujnowska pokazuje nam ważne dla siebie materiały – zestawy wizualne. Pochodzą one z różnych obszarów i nieustannie przenikają się ze sobą, zacierając granice między tym, co symboliczne i konkretne oraz wspólne i intymne. Gest otwarcia prywatnej przestrzeni i podzielenia się swoimi myślowo-obrazowymi skojarzeniami przekształca nie tylko same obrazy, ale i nasze wyobrażenia o nich.

Ola Bujnowska od pewnego czasu interesuje się zjawiskiem ASMR, chętnie stosuje je w życiu codziennym i chciałaby, aby także takie odczucia wywoływało jej malarstwo – zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ciała. Chociaż za najpopularniejsze bodźce zjawiska ASMR uznaje się dźwięki, na przykład wypowiadanych szeptem zdań, dmuchania, przewracania stron książki czy uderzeń palców w klawiaturę, to może zostać ono wywołane również zmysłami wzroku, dotyku bądź zapachu. Przedstawione na obrazach Aleksandry Bujnowskiej zwierzęta, które zostały uchwycone w ruchu instynktownie przywołują w naszej głowie szelest trawy, trzaskanie gałęzi, zwierzęcy oddech oraz liczne onomatopeje. Malarstwo artystki przepełnione jest dźwiękiem.