Po plenerze w PeGieeRze

24 Czerwca  –  12 Lipca 2016

Aleksandra Czerniawska, Marianna Dębska, Barbara Gryka, Matylda Kozera, Piotr Marzec, Agnieszka Mastalerz, Anna Panek, Łukasz Radziszewski, Agata Rucińska, Katarzyna Ewa Sobczak, Michał Szaranowicz, Paweł Susid, Jan Wysocki

Wystawa Pracowni Przestrzeni Malarskiej Pawła Susida w Galerii Monopol.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy w ramach działań Przestrzeni Malarskiej Pawła Susida wyjechali w 2015 roku na letni wyjazd artystyczno-badawczy w wiejskie obszary województwa podlaskiego. Młodych twórców gościł we wsi Białousy pan Jerzy Wilczewski, które na terenach byłego  Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR) prowadzi obecnie największą plantację borówki amerykańskiej w Polsce oraz hodowlę jeleni.

Tym razem zamiast udziału w tradycyjnym plenerze studenci mieli okazję skonfrontować się  z historią miejsca, które w ciągu ostatnich dekad podlegało znacznym przekształceniom społecznym, ekonomicznym oraz technologicznym. Inspirujący pobyt zaowocował pracami wykonanymi w różnych technikach, od malarstwa i fotografii po animacje komputerowe. Wyłaniający się z nich obraz jest daleki od sielankowego wizerunku Podlasia, nie ma w nim również budzącego litość obrazu post-transformacyjnej nędzy ani wyświechtanych klisz ludowości. Są za to interesujące opowieści o kosmicznych technologiach używanych we współczesnym rolnictwie, wątki dotyczące ekologii oraz niezmienności siły przyrody oraz refleksja nad systemem podziału pracy i możliwością tworzenia wspólnot ludzkich.