Rafał Wilk

Było sobie życie

3 Marca  –  8 Kwietnia 2017

Wystawa Rafała Wilka Było sobie życie to splatające się ze sobą historie ludzi i zwierząt, postawionych wobec sytuacji ekstremalnej, jaką jest wojna. Punktem wyjścia dla całego projektu jest film artysty  pt. Dom pod zwariowaną gwiazdą, prezentujący wydarzenia, jakie rozegrały się w czasie okupacji w warszawskim ZOO. Jego dyrektor Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną z ogromnym poświęceniem ukrywali w swojej willi, znajdującej się na terenie Ogrodu, Żydów, za co po wojnie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W przygotowanej specjalnie na wystawę instalacji wideo, Rafał Wilk przywołuje z kolei  historię Szymona Tenenbauma, wybitnego przedwojennego entomologa, któremu Żabińscy również pomagali. Choć on sam zdecydował się pozostać w warszawskim getcie, dzięki nim ocalała jego żona Eleonora oraz największe dzieło jego życia: kolekcja zawierająca blisko pięćset tysięcy owadów.

W pracach pokazywanych na wystawie Było sobie życie wojenne losy ludzi i zwierząt, ofiar i oprawców, drapieżników i zjadanych, zależały od instynktu i woli przetrwania, ale też od umiejętności działania w grupie oraz wzajemnej pomocy.