Maria Pinińska-Bereś

Performerka

23 Września  –  30 Listopada 2017

Maria Pinińska-Bereś to jedna z najwybitniejszych rzeźbiarek drugiej połowy XX wieku i prekursorek sztuki kobiecej w Polsce.  Znana jest przede wszystkim jako autorka subtelnych, różowych prac, osobistych i ironicznych jednocześnie.

Maria Pinińska-Bereś jako performerka znana jest znacznie mniej, choć ta część jej twórczości była równie ważna, nowatorska i interesująca. Wciąż jednak za rzadko wspominana jest w historii polskiego performance, obok takich artystek, jak Ewa Partum czy Teresa Murak, które zresztą też niedawno zajęły należne im tam miejsce.

Performances Marii Pinińskiej-Bereś reprezentowały cały wachlarz gestów sztuki efemerycznej, która z taką siłą rozwijała się w drugiej połowie ubiegłego wieku. W jej akcjach splatały się zarówno wątki osobiste, kobiece, jak i takie, które były bardziej uniwersalnymi wypowiedziami na temat sztuki, polityki i natury. Wszystkie łączył jednak kameralny charakter oraz klarowna struktura i dbałość o poszczególne elementy akcji, jak strój czy wybór miejsca działania. Maria Pinińska-Bereś jako performerka czerpała zatem ze swoich doświadczeń rzeźbiarki, a przedmioty używane podczas akcji stawały się często instalacjami prezentowanymi przez artystkę na wystawach.

W Galerii Monopol zaprezentowany zostanie szeroki wybór dokumentacji fotograficznej, prace na papierze oraz  przedmioty używane przez artystkę w czasie performances. Wystawie towarzyszy publikacja zawierająca dokumentacje wszystkich akcji Marii Pinińskiej-Bereś wraz z opisami samej artystki oraz antologię tekstów.

Wystawa oraz publikacja zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.